How Much Does It Cost to Open a Daiquiri Shop

We're always looking for ways we can cut down on the cost of our weekly shop. With food prices rising beyond the rate of inflation, it's important to save where and when we can.

Which? Money has compared the price of an identical basket of shopping between six leading supermarkets and the results found that the most expensive grocer charged almost £9 more than the cheapest alternative – resulting in a difference of 36 per cent.

Using price comparison website Mysupermarket.com, the study looked at the cost of a basket of 10 identical branded products including weekly essentials such as toilet paper, milk, biscuits, tea bags and cereal.

The most expensive basket came from Waitrose with the household essentials totalling up to £32.85.

The cheapest alternative was from Asda, with a weekly shop costing just £24.12 – a saving of £8.73.

Proving that it pays to shop around, the biggest price difference in an individual product was for Hellman's mayonnaise (750ml). It cost £2 in Asda, but more than double the price in Morrisons at £4.42 – a price difference of 221 per cent.

Full shopping trolley

Dave and Les Jacobs/Lloyd Dobbie Getty Images

To help you cut the cost of your shopping basket, follow these 5 tips below:

1. Find the cheapest retailer

You can make significant savings by shopping online and comparing your basket between supermarkets. 'Shopping online also allows comparisons of products within supermarkets – many online retailers will suggest cheaper substitutes to products in your basket, saving you even more money,' explain Which? Money.

2. Be wary of supermarket tactics

If you do shop in store, be aware of the tactics used by supermarkets to persuade you to spend more. Tactics include spreading out essential products across the store to make you walk past every aisle, and running 'special offers' which are often too good to be true. Which? explain: 'Our research found that many "discounted" goods had their prices increased immediately before they were reduced, giving you a false saving.'

3. Don't assume branded means better

Supermarkets will charge more for branded alternatives to own-brand products, and more for 'premium' own-brand goods than basic ones. 'In many cases though, these products are produced in the same factory, and sometimes, are identical to branded goods,' they reveal.

Supermarket aisle with cereal on the shelf

Katrina Wittkamp Getty Images


4. Hold supermarkets to their price promises

'Many supermarkets make a big deal of their price guarantees, and whilst the details of these price promises vary and they usually only cover branded products, the bottom line is that if your basket of shopping would cost less elsewhere, they'll refund you the difference,' Which? advise.

5. Know the difference between 'use by' and 'best before'

Perishable food comes with a number of labels indicating when a product is at its best, but only one should be taken as a firm deadline as to when food should be consumed by – the 'use by' date. Which? says the other dates, such as 'best before', 'sell by', or 'display until' are only guidelines as to when a product is likely to be at its best, or instructions to the retailer that you can ignore. 'Use your senses to decide whether something that is past its "best before" is still good to consume, rather than throwing it away – your next shop will be correspondingly smaller,' Which? adds.

A vacuum sealed packet of pasta shells. Use By date stamp says '22 NOV'

mrtom-uk Getty Images


Executive Digital Editor, House Beautiful UK Olivia Heath is the Executive Digital Editor at House Beautiful UK where she's busy uncovering tomorrow's biggest home trends, all whilst delivering stylish room inspiration, small space solutions, easy garden ideas and house tours of the hottest properties on the market.

This content is created and maintained by a third party, and imported onto this page to help users provide their email addresses. You may be able to find more information about this and similar content at piano.io

How Much Does It Cost to Open a Daiquiri Shop

Source: https://www.housebeautiful.com/uk/lifestyle/shopping/a19666041/ways-to-cut-cost-on-shopping-basket/

Related Posts

0 Response to "How Much Does It Cost to Open a Daiquiri Shop"

Post a Comment

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel